Kafijas stāsts

Kafijas kultivēšanas sākums

Kafijas pirmsākumi meklējami pirms 1500 gadiem Arābijas pussalā, tagadējā Jemenā, un Abesīnijā jeb Etiopijā , kur eiropieši to pirmo reizi ieraudzīja augam brīvā dabā. Tur augstās plakankalnēs tropiskajos mežos coffea arabica sastopama savvaļā arī šodien. Komerciāliem nolūkiem kafiju audzē pēdējos 500 gadus, bet Eiropa kafiju iepazina tikai 17.gs. sākumā.

Pirmās kafejnīcas

Kultivēt kafiju pirmie sāka arābi. Viņi šo mākslu prasmīgi attīstīja un rūpīgi sargāja, lai neviena sēkla neizkļūtu no valsts. Līdz 13.gs. kafija Arābijā bija ikdienas dzīves sastāvdaļa – parādījās pirmās kafejnīcas, kurās varēja baudīt ne tikai kafiju, bet arī klausīties mūziku vai vienkārši patīkami pavadīt laiku ar draugiem.

Uz Eiropu

Pirmais kafijas pupiņu sūtījums no Turcijas Eiropu sasniedza Venēcijā 1615.gadā. No turienes dzēriens drīz nokļuva Romā, kur garīdzniecība to sākumā nosodīja, bet pēc tam pieņēma. Pāvests Klements VIII to pat svētīja. Kafija ātri izplatījās pa visu Itāliju un drīz arī uz pārejām Eiropas valstīm.

Kā pazīt labu kafiju

Kafijas pircējs var pārliecināties, ka pērk izcilas kvalitātes pupiņas, izmantojot savu redzi un ožu!

Vispirms pupiņas apskatiet – tām jābūt nevainojamām! Labas pupiņas arī izskatās kā labas pupiņas! Pavērojiet, vai to vidū redzamas nekvalitatīvas, mazas, nevienādas pupiņas vai pat to čaulas. Izcilas kvalitātes pupiņām (ar ļoti retiem izņēmumiem) šādu defektu nav.

Ja grauzdētām pupiņām nesajūtat izteiktu, spēcīgi manāmu aromātu, tad tās ir zemākas kvalitātes vai arī novecojušas pupiņas, kas vairs nav izmantojamas garšīgas kafijas pagatavošanai.
Ja pupiņu grauzdējums ir nevienāds, tad, iespējams, tās jauktas no dažādu valstu sūtījumiem un tām ir dažādas kvalitātes pakāpes.

Kaut gan šis fakts vien neliecina par pupiņu slikto kvalitāti. Vienīgi Jemenas “Mocha” ir slavena kā tīra, vienveidīga kafija, kura grauzdējas nevienmērīgi. Nevienāds pupiņu grauzdējums šai kafijai tiek pieļauts.


Gatavošana

Lai pagatavotu īsti labu kafiju, svarīgi ievērot sekojošo:
Traukiem, kuros gatavosiet kafiju, jābūt pilnīgi tīriem!
Lietojiet svaigi grauzdētu kafiju!
Samaliet kafiju tieši pirms gatavošanas!
Samaliet kafiju atbilstoši Jūsu izvēlētajai gatavošanas metodei!

Lietojiet pietiekamu kafijas daudzumu (divas ēdamkarotes, t.i. 10 gr uz 150 – 175 ml krūzīti)!
Izmantojiet tikai svaigu ūdeni ar labu garšu! Pirms kafijas gatavošanas ļaujiet krāna ūdenim nedaudz notecēt. Tikai ar svaigu un garšīgu ūdeni iegūsiet patiešām labu un gardu kafiju!
Lietojiet karstu, bet ne verdošu ūdeni! Pēc ūdens uzvārīšanās ļaujiet tam apmēram pusminūti atdzist. Ideāla ūdens temperatūra ir ap 96°C. Neļaujiet kafijai uzvārīties! Tas sabojās garšu un aromātu.

Ja kafija sagatavota vairāk kā nepieciešams tūlītējai lietošanai, ielejiet to termosā! Izvairieties no kafijas uzsildīšanas, jo tad tai rodas “pārvārīta” piegarša.

Glabājiet kafijas pupiņas cieši noslēgtā traukā vēsā vietā, vislabāk – ledusskapī vai saldētavā! Vissvarīgākais: Augstvērtīgu kafiju pagatavosiet tikai tad, ja izmantosiet svaigas un kvalitatīvas kafijas pupiņas!

Arabica un robusta

Izšķir divus galvenos kafijas šķirņu veidus – coffea arabica un coffea robusta.

Arabica pupiņu audzēšana ir sarežģītāka, bet tās ir garšīgākas, smaržīgākas un ar spēcīgāku aromātu. Arabicas audzēšanai nepieciešami īpaši apstākļi, tādēļ šo šķirnes veidu kultivē tikai apmēram septiņdesmit pasaules valstīs.

Kā atšķiras dažādās valstīs audzēta arabica kafija?
Augšanas procesā kafiju iespaido apkārtējā vide, augsnes īpatnības, laika apstākļi un, pēc novākšanas, pārstrādes metodes, ar kurām iegūst zaļās kafijas pupiņas. Tieši tāpēc dažādās valstīs audzētai un ražotai kafijai ir atšķirīgas garšas īpašības, kaut arī tās visas būs arabica šķirnes kafijas pupiņas.

Kafijas glabāšana

Gan pupiņas, gan samaltu kafiju ieteicams glabāt cieši slēgtā traukā vēsā un tumšā vietā (piemēram, ledusskapī). Samaltu kafiju var uzglabāt saldētavā vairāk kā mēnesi, bet kafijas pupiņas pat vairākus mēnešus. Ideāls šim nolūkam ir stikla trauks ar blīvu gumijas vai plastmasas vāciņu. Ja esat izvēlējies kafiju uzglabāt šādi, tad to pirms lietošanas sasildīt nav nepieciešams.
Galvenais – nodrošināt, lai kafijai nepiekļūtu citas smaržas! Kafijai raksturīga īpatnība «uzsūkt» aromātus un smakas. Tieši šo kafijas īpašību izmanto, gatavojot aromatizēto kafiju.

Grauzdēšana

Kafijas grauzdēšana

Vēl pirms gadsimta tirgoja tikai zaļas pupiņas. Piemērotos apstākļos tās var uzglabāt pat vairākus gadus. Toreiz, mājas apstākļos, tās grauzdēja tieši pirms samalšanas un kafijas vārīšanas. Pēdējos 50 gados to veic komerciāli un tāpat arī pārdod. Pats grauzdēšanas process ir precīza «māksla». Pieredzējis meistars var panākt to, ka tiek akcentētas attiecīgās kafijas visvēlamākās garšas īpašības, bet nevēlamās – asums, skābums, rūgtums – nav manāmas.

Grauzdējumu pakāpes

Gaišais: piemērots maigas garšas pupiņām, jo šis grauzdējums saglabā pilnu to smalko aromātu un smaržu. Pupiņas pēc grauzdēšanas ir gaiši brūnas. Šādu grauzdējumu bieži lieto brokastu kafijai.
Vidējais: universāls grauzdējums, kurš veido nedaudz stiprāku, diezgan saldu un bagātu aromātu. Rezultātā iegūst vidēji brūnas pupiņas; tās ir sausas, retāk eļļainas.
Tumšais: stipri tumši brūns grauzdējums. Pēc grauzdēšanas pupiņu virsma ir eļļaina un spīdīga
Vistumšākais: saukts franču, itāļu vai espresso, kas pupiņas pilnīgi sagrauzdē, padara to virsmu spīdīgu, eļļainu un melnu.

Malšana

Kafijas malšana

Vissvarīgākais – samalt tik daudz pupiņu, cik patreiz nepieciešams. Nesamaltas pupiņas saglabājas svaigas trīs reizes ilgāk nekā samaltas. Visas garšas īpašības – aromātu, smaržu, garšu – maltas pupiņas zaudē 5-10 dienās, savukārt nesamaltas pupiņas (glabājot ledusskapī) saglabā šīs īpašības apmēram vienu mēnesi.

Malumu pakāpes

Dažādām kafijas gatavošanas metodēm nepieciešams attiecīgs maluma smalkums.
Cik smalki jāsamaļ kafijas pupiņas?
Ļoti smalks: «turku» kafijas gatavošanai ibrikos (maza tilpuma metāla trauks ar garu rokturi).
Smalks: espresso un reizēm arī kafijas gatavošanai ar vakuuma metodi.
Vidējs: t.s. filtra metodei – «presso» vai «bodum».
Rupjš: kafijas vārāmam aparātam, vārīšanai vaļējā traukā, kā arī aukstajai ūdens metodei (samaltu kafiju aplej ar aukstu ūdeni un ļauj ievilkties vairākas stundas).
Jo īsāks kafijas gatavošanas laiks, jo smalkāks malums nepieciešams!